Vyberte stranu

Hormonálna antikoncepcia a priberanie

Hormonálna antikoncepcia môže spôsobiť pribratie na váhe

Priberanie na váhe v dôsledku užívania hormonálnej antikoncepcie je jeden z dôvodov, prečo sa ženy tejto forme ochrany pred neželaným tehotenstvom vyhýbajú. Naozaj spôsobuje antikoncepcia priberanie, alebo je to len mýtus? Opýtali sme sa gynekologičky MUDr. Radmily Sládičekovej.

Hoci stále panujú z hormonálnej antikoncepcie u niektorých žien obavy, pre iné je to vhodná alternatíva, ako sa chrániť pred nechceným otehotnením. Antikoncepcia oslávila minulý rok 60. výročie a dá sa považovať za veľký míľnik v zdravotníctve.

Menej hormónov, menej záťaže

Kombinovaná, dvojzložková, antikoncepcia obsahuje estrogén a gestagén, jednozložková antikoncepcia obsahuje len gestagén

Hormonálna antikoncepcia obsahuje hormóny, ktoré zabraňujú každomesačnému uvoľneniu vajíčka z vaječníka a zároveň zvyšujú hustotu hlienu v krčku maternice, čo znemožní spermiám dostať sa k vajíčku. Účinkami hormónov sa vlastne zmení výstelka maternice, ktorá potom nie je schopná prijať oplodnené vajíčko,” vysvetľuje účinky hormonálnej antikoncepcie MUDr. Sládičeková.

Za niekoľko rokov od jej vzniku prešla výraznou premenou. Dnes poznáme tabletkovú formu hormonálnej antikoncepcie v dvoch formách: prvá skupina predstavuje kombinovanú (dvojzložkovú) antikoncepciu, ktorá obsahuje oba hormóny, a to estrogén a gestagén. Druhá skupina obsahuje len jeden hormón – gestagén a hovoríme teda o jednozložkovej antikoncepcii.

Aj keď v minulosti bolo užívanie hormonálnej antikoncepcie sprevádzané rôznymi vedľajšími účinkami ako napríklad spomínaný nárast hmotnosti, v súčasnosti to už tak byť nemusí: „Kedysi sa totiž antikoncepcia vyrábala s oveľa vyšším obsahom hormónov, čo viedlo aj k častejšiemu výskytu vedľajších účinkov na ženský organizmus,” tvrdí MUDr. Sládičeková.

Prvé antikoncepčné tabletky pochádzali z 50. rokov 20. storočia a mali o cca 3 až 4 krát viac hormónov ako je tomu teraz. „V súčasnosti sú na trhu tabletky s omnoho nižšími dávkami hormónov, ktoré sú podobné prirodzeným hormónom, produkovaných vo vaječníkoch, preto nepredstavujú pre telo také veľké zaťaženie ako tomu bolo kedysi,” opisuje účinky hormonálnej antikoncepcie MUDr. Sládičeková.

Zadržiavanie vody v tele

Kombinovaná, dvojzložková, hormonálna antikoncepcia zadržiava vodu v organizme

Pokiaľ má žena záujem o takúto formu ochrany pred neželaným tehotenstvom, najskôr musí navštíviť svojho gynekológa, ktorý určí, aký druh antikoncepcie je pre pacientku vhodný. Ženy sa často obracajú na gynekológa s požiadavkou, aby po antikoncepcii nepribrali.

Nárast hmotnosti vôbec nemusí súvisieť s užívaním antikoncepcie. „Pri užívaní antikoncepcie nepriberiete tuk, ale vaše telo môže zadržiavať vodu. Totiž, niektoré druhy hormonálnej antikoncepcie zadržiavajú vodu v organizme,” vysvetľuje MUDr. Sládičeková.

Nízkohormonálna antikoncepcia je dobrou alternatívou práve pre ženy, ktoré sa pri užívaní hormonálnych liekov obávajú nárastu hmotnosti: „Jednozložková antikoncepcia neobsahuje estrogén, ktorý je príčinou zadržiavania vody. Zároveň môže stimulovať aj chuť do jedla,” upozorňuje MUDr. Sládičeková.

Ako si udržať štíhlu líniu?

Výber správnej antikoncepcie je nutné konzultovať so svojím gynekológom

Podľa MUDr. Sládičekovej  je kľúčovým práve výber správnej antikoncepcie, ktorá bude žene čo najlepšie vyhovovať: „To, čo zaberie jednej pacientke, nemusí zabrať druhej. Treba načúvať svoje telo a v prípade diskomfortu vymeniť za iný druh.” Výber antikoncepcie je preto nutné konzultovať so svojím gynekológom.

Pri užívaní hormonálnej antikoncepcii je však dôležité aj to, ako sa žena stravuje, či prijíma dostatočné množstvo živín, dodržiava pravidelný pitný režim a nezabúda ani na aktívny pohyb na čerstvom vzduchu. „Dodržiavanie zdravého životného štýlu pomáha ženám cítiť sa lepšie vo svojom tele, či budú užívať antikoncepciu alebo nie,” dodáva na záver MUDr. Sládičeková.

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť modernej hormonálnej antikoncepcie

Bezpečnosť modernej hormonálnej antikoncepcie

Moderná hormonálna antikoncepcia bez estrogénu nezvyšuje riziko krvných zrazenín. Porovnanie bezpečnosti estrogénovej a neestrogénovej antikoncepcie.

Ako prebieha klinické testovanie hormonálnej antikoncepcie predtým ako je dostupná užívateľkám?

Hormonálna antikoncepcia počas dojčenia

Jednozložková antikoncepcia bez estrogénu sa môže používať aj počas dojčenia

Dá sa počas dojčenia otehotnieť a môžem sa vrátiť k tabletkovej antikoncepcii?
Gynekologička vyvracia najčastejšie mýty o dojčení

Ak ste už počuli fámu, že počas dojčenia nemôžete otehotnieť, spozornite. Hoci tomuto mýtu uverilo mnoho žien ide o klamstvo. Čo sa deje s vašim telom po pôrode a aká antikoncepcia je pre dojčiacu matku najvhodnejšia? Pýtali sme sa gynekologičky Sládičekovej.

Porovnanie jednozložkovej a dvojzložkovej antikoncepcie

Jednozložková a dvojzložková antikoncepcia

Jednozložková alebo dvojzložková antikoncepcia? Spýtali sme sa dvoch žien, aké majú skúsenosti s tabletkovou hormonálnou antikoncepciou

Kedysi bola tabu, dnes si môžeme vybrať takú formu, ktorá nám najlepšie vyhovuje. Antikoncepcia sa stala významnou súčasťou života žien. Odborníci však stále vyvíjajú nové formy antikoncepcie, a čo platilo pred pár rokmi nemusí platiť dnes.